Ťuk, ťuk! Kdopak nám to klepe na dveře? Tady den všech zamilovaných, svatý Valentýn. Tento svátek se slaví 14. února, kdy většinou partneři po celém světě si předávají různé dárky, ale také není od škody koupit třeba dárek kamarádce, mamince či jinému blízkému člověku.
V České republice tento svátek se začal slavit teprve po roce 1989. V jiných evropských zemích má tento svátek však tradici delší. V Anglii lidé v minulosti věřili, že v tento den, 14.února si ptáci, zejména holubice hledaly své partnery. Holubice a holubi proto, že jsou známí tím, že jejich svazek partnerství zůstává po celý život.
Svátek o lásce, ale byl to vůbec šťastný den?
Jedná se o svátek o záhadném muži, o kterém se vypráví několik legend. Valentýn, člověk o kterém nevíme proč si zasloužil mučení které zažil. Nikdy, nikdo se ani nedozvěděl, kdy se tento muž narodil a kdy vlastně zemřel. Když roku 496 papež Gelasius I. poprvé stanovil uctívání svatého Valentýna na datum 14. 2, prohlásil, že patří mezi ty, jejichž jména jsou právem uctívaná, ale jejichž činy zná pouze sám Búh.
První legenda praví o roku 1260, kdy italský dominikánský mnich, později janovský arcibiskup Jakub de Voragine sepsal jednu z nejčtenějších knih v době středověku.Kniha nesla název Legenda Aurea. Tato kniha obsahovala stručný životopis svatého Valentýna, podle jenž měl tento mučedník v roce 280 odmítnout před císařem Claudiem, popřít Krista, a byl proto odsouzen k trestu smrti. Ještě před těmito činy, než byl setnut, měl dceři svého žalářníka navrátit zrak i sluch.
Druhá legenda praví, že tento den byl známý až díky křesťanskému římskému knězi Valentýnovi, žijícímu ve 3. století našeho letopočtu. V této době císař Claudius II., vládce Říma , zakazoval svým vojákům, aby se ženili či se pouze zasnubovali. Báli se, že by vojáci chtěli zůstat doma u svých milých rodin a do vojny by nikdo nešel. Císař potřeboval velkou armádu. Claudius II. byl pevně přesvědčen o tom, že svobodné mužstvo bude lepšími vojáky. Sám Valentýn, ale nedbale zákazu vzdoroval a tajně mladé páry oddával, proto byl zatčen a popraven 14.2 269.
A jak se slaví Valentýn v jiných zemích, než v české republice?
- Saúdská arábie: V této zemi je tento svátek přísně zakázán. V tento den jsou ze všech obchodů odstraněny květiny a různé dárkové předměty v růžové či červené barvě.
- Japonsko: V Japonsku Valentýn slaví rovnou dvakrát. První den a to tedy 14. února jsou obdarovávání muži nějakou čokoládou či jinou sladkostí. O měsíc později jsou obdarovávány ženy a to šperkem nebo květinou.
- Estonsko: Tady tato země se v tento den rozhodla pomoct všem nezadaným lidem najít partnera. Po městě jezdí autobus do kterého lidé mohou nastoupit a seznámit se.
- Singapur: Tato země uznává názor takový, že pokud se pár ožení v tento den, má jejich sňatek větší lásku a štěstí. V tento den zde probíhá několik hromadných svateb.
- Austrálie: V této zemi je tento svátek spojený s velkým výrobcem nábytku a to se známou Ikeou. Pokud žena porodí 12. listopadu tedy po 9 měsících dostane od Ikei zdarma postýlku pro miminko.
Budeme potřebovat
- 3 ks tvarohu (750g)
- 500 ml smetany
- vanilkový cukr
- vanilkový extrakt
- 4 lžíce moučkového cukru
- 240 g dětských piškotů
- hrnek kávy
- jahody
Postup
- Jahody si nakrájíme na plátky.
- Kávu si uvaříme a necháme vychladnout.
- Do velké mísy nalijeme šlehačku a vyšleháme. Poté přímícháme tvarohy, přisypeme vanilkový cuk a moučkový cukr. Dáme pár kapek vanilkového extraktu, zamícháme a poté krém máme hotový.
- A jdeme vrstvit. Plátky jahod dáme kolem formy. Na dno dáme namočené piškoty v kávě a poté dáme krém a uhladíme. A takhle vrstvíme celou dobu než nám krém zmizí. Poslední vrstvu tedy zakončíme krémem.
- Ná závěr už nám zbývá jen ozdobit. Fantazii se meze nekladou, můžete pokládat jahody do květiny tak jak jsem dělala já, a nebo posypat kakaem či jahodovým prachem.
Ano, takhle jednoduchý tohle dneska bylo. Tento recept jsem zvolila z důvodu toho neboť to zvládne úplně každý, kdo chce svému protějšku udělat vlastnoruční radost, která jde přímo od srdce.